Katılım Emeklilik Otomatik Katılım Planı

Otomatik Katılım kapsamındaysanız faizsiz fonlarımızın yer aldığı Katılım Emeklilik Otomatik Katılım Planı ile güvenli, huzurlu ve rahat bir emeklilik için bugünden birikim yapın, geleceğinize katkı sağlayın!

  • Katılım Emeklilik Otomatik Katılım Planı'nda katkı payınız, ilgili mevzuat gereği prime esas kazancın minimum %3'üne karşılık gelen tutar olup, ister bu tutarda sabit kalabilir, isterseniz de daha yüksek tutarlı ödemeler yapabilirsiniz.
  • Çalışan olarak bireysel emeklilik katkı payınızı artırmak isterseniz, işvereninize bilgi vermeniz yeterli.
  • Ödediğiniz katkı paylarına ilave olarak, devlet tarafından %25 ek katkı kazanırsınız.
  • 2 aylık cayma süresi sonunda Otomatik Katılım sisteminde kalmayı tercih etmeniz halinde 1.000 TL ilave devlet katkısına daha hak kazanırsınız.
  • Emeklilik döneminde, birikimlerinizi en az 10 yıllık gelir sigortasına aktarmanız durumunda %5 ek devlet katkısı daha kazanırsınız.
  • Otomatik Katılım kapsamında siz çalışanlardan hiçbir ilave ücret ödemesi alınmayacak ve FİGK* dışında hiçbir kesinti yapılmayacak. (Sistemde bulunduğunuz sürece emeklilik hesabınızdaki birikimler üzerinden *Fon İşletim Gider Kesintisi (FİGK) kesintisi yapılacaktır.)
  • İlki 01.07.2017 tarihinden itibaren olmak üzere fon dağılımlarınızda yılda 6 kez değişiklik yapma hakkınız mevcut.
  • Dilediğiniz zaman katkı payı ödemelerinize ara verebilirsiniz.
  • Otomatik Katılım Kapsamındaki birikimleriniz, bu kapsamdaki aşağıdaki fonlarda yatırıma yönlendirilmektedir.

Fon portföyünün tamamının en az %60'ı Türk Lirası cinsinden katılma hesaplarında olmak üzere, kalanı vaad sözleşmelerinde, Türk Lirası cinsinden Müsteşarlıkça ihraç edilen 180 gün vadeli veya vadesine azami 180 gün kalmış gelir ortaklığı senetleri ve kira sertifikalarında yatırıma yönlendirilir.

Otomatik Emeklilik Katılım Sistemi Planı kapsamında sunulan fonlar aşağıda belirtilmiş olup, fonun net varlık değeri üzerinden günlük fon işletim gider kesintisi oranında kesinti yapılır. Ayrıca fondan, fon işletim gider kesintisi de dâhil fonun diğer giderlerinin karşılanmasını teminen azami fon toplam gider kesintisi oranında kesinti yapılabilir. Fon toplam gider kesintisi, fon işletim gider kesintisini de kapsayan, fondan yapılabilecek azami kesinti oranıdır.

BES'te Otomatik Katılım uygulamasıyla ilgili merak ettiğiniz konuların cevaplarını Otomatik Katılım Hakkında sayfamızda bulabilirsiniz.

Canlı Destek Merkezi Sonlandır

Müşteri temsilcimizin size daha iyi hizmet verebilmesi için lütfen bizimle aşağıdaki bilgileri paylaşınız.

Müşteri temsilcilerimiz hafta içi 09:00 - 19:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Görüşmeniz sonlandırıldı

Müşteri temsilcimiz ile yaptığınız görüşme ile ilgili memnuniyet düzeyinizi lütfen belirtiniz.

Değerlendirmeniz için teşekkür eder, hayırlı günler dileriz.